Vizija: teatras bus nauja dominantė

Idealus teatras su XXI amžiaus reikalavimus atitinkančia scena, holu ir puikiu vaizdu. Tokį vaizdą piešia Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro rekonstrukcijos projekto autoriai.

Projekto pasiūlymai ir darbų eiga vakar buvo viešai pristatyti visuomenei, kurios atstovai išreiškė ir tam tikrų pastabų.

Kilo dilema

Techninį projektą nuo praeitų metų gruodžio rengia konkursą laimėjusios jungtinės vokiečių ir kauniečių pajėgos – architektų kompanija „Studio GA” ir UAB „Inžinerinė mintis”.

Projektą pristatęs architektas iš Vokietijos Volfgangas Golviceris (Wolfgang Gollwitzer) pažymėjo, jog tai dar nėra galutinis patvirtintas projektas.

„Šis pastatas labai svarbus Klaipėdos miestui ir Lietuvai. Tai bus įspūdingas pastatas įspūdingoje vietoje, nauja Klaipėdos miesto dominantė”, – tvirtino V. Golviceris.

Pasak jo, pagrindinė šio projekto problema buvo dilema, ar išlaikyti seną pastatą ir jį rekonstruoti, ar dalį pastato nugriauti ir vietoje jos pastatyti naują. Projekto vadovas Tomas Burokas vėliau paaiškino, jog ši problema iškilo todėl, kad teatro bokštas ir fasadas iš Herkaus Manto gatvės pusės yra saugomas kaip kultūros paveldo objektas, todėl negali būti keičiamas, tačiau visas statinys nėra paveldosauginis.

Išnagrinėję detaliojo plano koncepciją, projektuotojai nusprendė griauti pastato dalį, kurioje šiuo metu yra salė, ir vietoje jos suprojektuoti naują idealų teatrą su XXI amžiaus reikalavimus atitinkančia scena, holu ir puikiu vaizdu.

Didžiosios salės, kuri šiuo metu yra lygiagreti upei, orientacija bus pasukta stačiu kampu. Fojė – atsukta Danės link. Pagrindinis įėjimas į teatrą išliks nuo upės pusės, toje pačioje vietoje bus ir bilietų kasos, tik jos bus prieinamos iš dviejų pusių. Pagrindinės būsimo teatro patalpos bus išdėstytos keturiuose aukštuose. Po naująja pastato dalimi dar bus du rūsio aukštai. Juose bus laikoma scenos pakėlimo įranga, orkestrinė, įrengtos repeticijų erdvės, kostiumų ir dekoracijų saugykla, dirbtuvės. Pirmame rūsio aukšte bus meno vadovo patalpos, salė fiziniam pasirengimui.

Nauja ir sena pastato dalys susijungs pirmajame aukšte. Įspūdingas teatro holas kils per tris aukštus. Dabartinio pastato fojė, kurios langai išeina į Herkaus Manto gatvę, transformuosis į 190 kv. m multifunkcinę erdvę, kurioje įsikurs kavinė, bus galima rengti viešas ekspozicijas ir konferencijas.

VETO. Teatro fasado iš Herkaus Manto gatvės pusės neleido keisti Kultūros paveldo departamentas.

Pagrindinėje teatro salėje bus 700 vietų: 550 – parteryje ir 150 balkonuose, į kuriuos bus patenkama iš antrojo aukšto. Orkestrinė bus su kilnojamomis grindimis, tad galės būti naudojama ir žiūrovų, ir scenos pratęsimui. Viena scenos kišenė ir užkulisiai bus daug didesni nei dabartiniame pastate.

„Salė nebus labai ilga, tad matomumas bus geras net paskutinėse eilėse, o maksimalus leistinas salės aukštis užtikrins natūralią labai gerą akustiką”, – žadėjo V. Golviceris.

Antrajame aukšte bus išsaugotas modernistinis dabartinio interjero akcentas – kolonų salė. Ji bus integruota į fojė, iš kurio atsivers Danės upės ir senamiesčio vaizdai. Taip pat antrajame aukšte bus įrengta nauja mažoji 160 vietų multifunkcinės paskirties salė. Trečias pastato aukštas bus skirtas teatro darbuotojams, o šio aukšto fojė susisieks su didžiosios salės balkonu. Ketvirtame aukšte įsikurs kostiumų siuvykla ir administracija.

Tarp visų pastato aukštų bus susisiekimas liftu, kuriuo bus galima pakelti ir dekoracijas. Teatro bokšto viršutiniuose aukštuose bus įrengti viešbučio kambariai teatro svečiams. O bokšto viršuje bus apžvalgos aikštelė.

Senojo pastato fasadas iš Herkaus Manto gatvės pusės ir bokštas išliks toks pat, tik bus renovuotas. Naujasis priestatas bus horizantalios dominantės, jo fasado akcentas – banguotos langus dengiančių žaliuzių linijos.

Svarbiausia projekto dalis, anot V. Golvicerio, – interjeras. Pagrindinis teatro interjero akcentas – per tris aukštus kylantis holas ir plastiškos formos laiptai. Didžiosios salės interjeras bus baroko stiliaus, jam bus naudojamos medžio grindys, kėdžių apmušalai iš tekstilės, scenoje – medinės tamsios grindys.

Pasak projekto vadovo T. Buroko, kitas teatro techninio projekto etapas – inžinerinės dalies projektavimas. Planuojama, kad jis bus parengtas iki liepos vidurio. Visą teatro techninio projekto parengimą tikimasi užbaigti iki kitų metų pradžios.

Teatro vadovas Jonas Sakalauskas tikino, jog rekonstrukcijai bus siekiama gauti 3 mln. Eur jau iš kitų metų biudžeto. Antroje šių metų pusėje planuojamas teatro persikėlimas į Žvejų rūmus. Realių teatro statybų pradžia numatoma 2017-ųjų pradžioje.

Rūpi saulė ir paukščiai

Pristatyme dalyvavusius architektus domino, kaip bus sprendžiamas automobilių statymo klausimas teatro prieigose. Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina Velykienė į tai atsakė, jog Savivaldybė rengia šalia teatro esančios gatvės, skvero ir parko projektą.

„Taip pat atskiru projektu bus sprendžiamas tarp teatro ir gatvės esančių želdinių klausimas”, – pridūrė A. Velykienė, kitam visuomenės atstovui pasiteiravus, kodėl teatro vizualizacijose likęs tik vienas medis.

Šalia teatro esančio Danės g. 21 namo gyventoja teiravosi, koks bus atstumas tarp šio pastato ir naujojo teatro statinio, kaip bus sprendžiamas insoliacijos (apšvietimo tiesioginiais saulės spinduliais) klausimas. Jai projektuotojai paaiškino, jog greta esančio gyvenamojo pastato insoliacija pagerės, nes pastatas bus žemesnis nei dabar.

Gyventojai taip pat priekaištavo, jog dėl pastato rekonstrukcijos pablogės jų gyvenimo sąlygos.

AKCENTAS. Svarbiausia projekto dalis, anot projektuotojų, – interjeras. Pagrindinis teatro interjero akcentas – per tris aukštus kylantis holas ir plastiškos formos laiptai.

Į klausimą apie atsinaujinančių šaltinių panaudojimą projektuotojai atsakė, jog galvojama apie saulės energijos panaudojimo galimybę, jeigu tai bus ekonomiškai tikslinga. Numatoma, jog po rekonstrukcijos teatro pastato energetinis efektyvumas bus A klasės.

Lietuvos ornitologų draugijos atstovas priminė projektuotojams, jog Muzikinio teatro pastatas yra paukščių migracijos kelyje, ir rekomendavo iš vakarinės statinio pusės naudoti medžiagas, kurios sumažintų paukščių atsitrenkimą.

Pristatymo dalyviai stebėjosi ir apgailestavo dėl Kultūros paveldo departamento sąlygų, kurios draudžia didinti teatro fasado langus iš Herkaus Manto gatvės pusės, taip suteikiant jam daugiau funkcionalumo.

 

Daugiau skaitykite: http://www.ve.lt/naujienos/klaipeda1/klaipeda/vizija-teatras-bus-nauja-dominante-1454510/

Nuotr.:www.ve.lt