Ūkininko ūkio įstatymo pakeitimai

Prieš gerą dešimtmetį, kai mažiausiai bakūžei reikėjo ruošti 2 metus trunkantį detalųjį planą, buvo sukurta maža lengvata ūkininkams pasistatyti sau sodybą, turintiems vos 50 arų žemės be teritorijų planavimo dokumentų.

Maža lengvata tapo didele didele išimtimi. Lietuvoje per keletą metų padvigubėjo ūkininkų skaičius.

Pasinaudojus ūkininko sodybos išimtimi, gyventojai namus pradėjo statyti ten, kur savivaldybės Bendraisiais planais ir Saugomos teritorijos savo dokumentais statybas yra uždraudusios. Labiausiai saugomos teritorijos tapo itin pažeidžiamos. Štai vienoje nederlingiausių Trakų savivaldybėje, įsikūrė net 2500 ūkininkų sodybų, taip apeinant savivaldybės gyventojų sutartą Bendrąjį Planą ir Trakų Nacionalinio Parko tvarkymo planą.

Prieš penkmetį pakeitus teritorijų planavimo įstatymą ir panaikinus poreikį rengti detaliuosius planus, ūkininko sodybos lengvata tapo nebeaktuali priemiesčių naujakuriams. Žemės paskirties žemę į namų valdą šiandien galima pakeisti per 10 dienų.

Tuo tarpu 50 arų išimtis lieka spraga jautriausiose teritorijose.

Simonas Gentvilas kartu su kolegomis užregistravo įstatymo pakeitimą, jog ūkininko sodybų išimtis būtų taikoma tik turintiems 3 ha žemės ūkio paskirties žemės ir sodybas leidžiama statyti tik ten, kur tai leidžia savivaldybių Bendrieji planai. Įstatymas negalios atgaline tvarka sodybas jau įsikūrusiems ir sąlygas išsiėmusiems asmenims.

Daugiau apie įstatymo projektą: https://bit.ly/2TXsc8u

 

LR Seimo narys Simonas Gentvilas