S. Gentvilas: Aplinkosaugoje mažės kontroliuojančių institucijų, bet jos taps profesionalesnės

Lapkričio 21 d. Seimas galiausiai priėmė Aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės įstatymą ir liberalo Simono Gentvilo siūlymą. Nuo 2019 m. sausio 1 dienos 5 valstybinės aplinkosaugininkų institucijos bus apjungtos į 1 – Aplinkos apsaugos departamentą.

„Šiai dienai, teoriškai įmanoma, jog į tą patį asmenį ar įmonę gali kreiptis 5 valstybinės aplinkos apsaugos kontrolę vykdančios įstaigos. Tai yra brangu ir neefektyvu pačiai Valstybei. Todėl siūlau nuo 2019-ųjų sausio 1 dienos valstybinę aplinkos apsaugos kontrolę pavesti vykdyti išimtinai tiktai Aplinkos apsaugos departamentui“, – teikdamas siūlymą sakė LRS Aplinkos apsaugos komiteto vicepirmininkas liberalas Simonas Gentvilas.

Šiuo metu aplinkos apsaugos valstybine kontrole užsiima 5 institucijos: Regioniniai aplinkos apsaugos departamentai, Aplinkos apsaugos agentūra, Valstybinė miškų tarnyba, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba bei Lietuvos geologijos tarnyba. Aplinkos ministerijos registruotame įstatymo projekte, siūlyta nuo 2018 liepos 1 d. struktūriškai apjungti 8 regionų aplinkos apsaugos departamentus į vieną juridinį asmenį. Tačiau tai tik pradžia. S. Gentvilo pateiktu siūlymu, nuo 2019 m. visos aplinkosaugines funkcijas atliekančios institucijos bus apjungtos į vieną.  

„Kontrolės funkcijų apjungimas svarbus ir dėl to, kad dalyje kontroliuojančių institucijų pačios institucijos išduoda leidimus ir pačios juos kontroliuoja. Šių funkcijų atskyrimas yra svarbi antikorupcinė priemonė“, – argumentaciją vardina S. Gentvilas – „išgryninus vieną valstybinę aplinkosaugos kontrolės įstaigą bus sumažintos besidubliuojančios funkcijos, sumažės biurokratinis aparatas su visu jo išlaikymui reikalingu turtu, bus įvestas aiškumas suinteresuotoms pusėms, ūkio subjektams ir gyventojams, kur kreiptis kontrolės klausimais“.