Nustatytas galimai neteisėtas atliekų įvežimas į Klaipėdą

Klaipėdoje nustatytas galimai nusikalstamas atliekų į Lietuvą įvežimo ir vėlesnio jų tvarkymo faktas, kai prisidengiant siekiu į šalį iš užsienio įvežti atliekas tik jų išrūšiavimui, realiai jos atgabentos deginimui.
„Apie šiuos įtartinus juridinių subjektų veiksmus jau yra pranešta teisėsaugos pareigūnams, – sako Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas. – Šioje istorijoje kol kas dar esama daug neatsakytų klausimų, į kurios atsakymus ir turėtų pateikti teisėsauga. Tačiau kur prasilenkiama su įstatymais ir kur kyla grėsmė klaipėdiečių gyvenimo kokybei, privalome būti principingi ir budrūs.“
Mero teigimu, uostamiesčio savivaldybė, gavusi duomenų, kad Klaipėdos uoste buvo iškrautos iš Airijos atgabentos atliekos, kurias neva planuota Lietuvoje tik išrūšiuoti, rugsėjo pradžioje paprašė LR Aplinkos ministerijos Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento atlikti skubų tyrimą. Nuogąstauta, kad į Klaipėdą atliekos atgabentos siekiant jas čia ne išrūšiuoti, o sudeginti „Fortum Klaipėda“ termofikacinėje elektrinėje. Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus įvežti į Lietuvą atliekas iš kitų šalių būtent deginimui yra draudžiama bei tokia veikla užtraukia atsakomybę pagal LR Baudžiamąjį kodeksą.
Šią savaitę Klaipėdos miesto savivaldybė sulaukė atsakymo iš Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamento, patvirtinusio miesto atstovų įtarimus.
Departamento rašte teigiama, kad atlikto neplaninio patikrinimo metu nustatyta, jog šių metų rugpjūčio 25-26 d. į UAB „Vakarų krova“ aikštelę laivu „Kinne“ iš Airijos bendrovės Foras Fuels Ltd. buvo atvežta ir iškrauta 2 936,44 t mechaninio apdorojimo atliekų. Šios atliekos į Lietuvą buvo įvežtos pagal Aplinkos apsaugos agentūros UAB „AV Investicija Plius“ išduotą tarpvalstybinio judėjimo/atliekų vežimo pranešimo dokumentą (leidimą). Minėtas leidimas „AV Investicija Plius“ suteikė teisę nuo šių metų liepos 29 d. iki kitų metų gegužės 30 d. į Lietuvą įvežti atliekas, bet tik jų rūšiavimui bendrovės atliekų tvarkymo įrenginyje Panevėžyje, o ne deginimui. Tačiau Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas nustatė, kad šios atliekos rugpjūčio 26 d. – rugsėjo 8 d. iš uosto buvo išvežtos ne į Panevėžį, o į uostamiestyje veikiančią „Fortum Klaipėda“ jėgainę bei čia sudegintos.
Klaipėdos regiono aplinkos apsaugos departamentas Savivaldybei kartu pranešė, kad apie galimai nusikalstamą UAB „AV Investicija Plius“ veiklą jau informuota Klaipėdos apygardos prokuratūra. Taip pat kreiptasi ir į Aplinkos apsaugos agentūrą dėl UAB „AV Investicija Plius“ išduoto leidimo panaikinimo.