Naujienos iš Seimo. Liberalų sąjūdžio frakcija: vien sankcijos A. Lukašenkos režimui neišspręs žmogaus teisių problemų

Antradienį Seimas priėmė rezoliuciją „Dėl Baltarusijos įvykdyto valstybinio terorizmo akto prieš civilinį orlaivį FR 4978“, kuomet A. Lukašenkos režimas priverstinai nutupdė iš Atėnų į Vilnių skridusį keleivinį lėktuvą ir išlaipino Baltarusijos opozicijos aktyvistą Ramaną Pratasievičių. Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teigia, kad greta nacionalinio saugumo ir užsienio politikos dalykų reikia nepamiršti ir vis blogėjančios žmogaus teisių padėties kaimyninėje šalyje.

„Kiekvienas žmogus Lietuvoje tampa taikiniu, jei jis aiškiai ir nevienareikšmiškai palaiko Baltarusijos opoziciją. Todėl turime kalbėti apie Baltarusijos opozicijos žmones čia, Lietuvoje, kurie yra gavę politinį prieglobstį, ar net – jei tokio ir neturi. Mūsų tarnybos tampa vis labiau atsakingos už šiuos žmones, kaip valstybė įsipareigojame juos apsaugoti“, – žmogaus teisių problemas akcentavo frakcijos seniūnas E. Gentvilas.

Kaip teigiama rezoliucijos tekste, Baltarusijos specialiųjų tarnybų suplanuota operacija, skirta oro uoste suimti Baltarusijos žurnalistą ir opozicijos aktyvistą Ramaną Pratasievičių, sukelė pavojų kelių Europos Sąjungos ir kitų šalių piliečių saugumui ir gyvybei bei civilinei aviacijai, taip pat buvo pažeistos pagrindinės keliavusiųjų teisės į laisvę.

„Pilietinių ir politinių teisių prasme, Baltarusijoje viskas krypsta vis prastesne linkme. Lietuva turi imtis aiškios lyderystės, nes ne portugalai ir ne olandai turi pasakyti, ką daryti. Mes esam ne tik geografiškai ir ekonomiškai artimiausi kaimynai, bet turime gilesnę bendrystę, bendrus istorinės atminties klodus, todėl sunku stebėti, kas dedasi šitoje šalyje. Privalome saugoti žmones, kurie kovoja prieš antidemokratinius režimus“, – sakė E. Gentvilas.