Lina Skrupskelienė – Kasos aparatai turguje: už ir prieš

Diskusijoje: Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Audriaus Endzinas abejoja tokio sprendimu efektyvumu. Jauna kandidatė į Klaipėdos tarybą, liberalė Lina Skrupskelienė tvirtina, kad po turgaus skraiste, ūkininko vardu slepiasi perpardavinėtojai ir mano, kad prekybininkai turi konkuruoti vienodomis sąlygomis.

Audrius Endzinas. „Iš tiesų, pats asmeniškai idėją įvesti kasos aparatus turgavietėse vertinu gana santūriai, nes turiu keletą abejonių tokio sprendimo efektyvumu keliančių klausimų. Žinoma, kasos aparatai palengvintų apskaitą, teigiama, kad padidėtų ir PVM mokėtojų skaičius, nes bent jau kai kurie turgaus prekeiviai privalėtų įsiregistruoti PVM mokėtojais, paaiškėjus, kad jų gaunamos pajamos viršija nustatytą ribą. Tačiau bijau, kad itin smarkiai situacijos tai nepakeistų ir itin didelių pajamų valstybei negarantuotų, nes PVM mokėjimo galima nesunkiai išvengti. Antra vertus, jei norisi suskaičiuoti turgaus prekybinius srautus – tai galima daryti ir kitais būdais. Pavyzdžiui, turgaviečių ir atskirų prekeivių apyvartas galėtų atsekti VMI ir ne tik pagal pajamų deklaravimą, bet ir pagal atgalinį ryšį. Juk turgaus prekeiviai savo parduodamus produktus taip pat kažkur įsigyja, todėl tai turėtų būti užfiksuota tų įmonių finansiniuose dokumentuose. Neteko girdėti, bent jau man pačiam, kad kada, siekiant suskaičiuoti turgaus prekiautojų apyvartas, tokiu atgaliniu ryšiu būtų buvę pasinaudota. Ar kasos aparatai padės ženkliai suvaldyti kontrabandą – taip pat abejonių keliantis teiginys.

Lina Skrupskelienė. Rizikuodama turguje gauti seniausią mėsos šmotą drįstu išsakyti palaikymo žodžius Vyriausybės sprendimui dėl kasos aparatų turguje įteisinimo.

Visų pirma prisiminkime, kad daugelis turguje pirktų maisto produktų yra „lietuviški“. Tik vienetams pirkėjų turguje nusišypso laimė rasti mėsytės iš Lenkijos …, juk tai deficitas.

Tad gal pats laikas pradėti pirkti produktus su tikrąją kilmės šalimi?! Kasos aparatai pagelbės atskirti tikrąjį ūkininką nuo perpardavinėtojo, garantuos, kad turgaus perpardavinėtojai, tiksliau tiesiog prekybininkai, dirba tokiomis pat sąlygomis, kaip ir jų kolegos kioskuose.

Kodėl perpardavinėtojas, kurio principas toks pats kaip ir dabar madingų ūkininkų krautuvėlių, turi tokias dideles nuolaidas ir mažą kontrolę vien dėl to, kad jis pasislėpė po „Turgavietės skraiste“? Kodėl ta pati produkcija iš tų pačių tiekėjų už 100 metrų nuo turgavietės turi būti prekiaujama tik naudojant kasos aparatus, o prekiautojai turguje prekiauja ta pačia produkcija, kuri po Turgaus stogu stebuklingai virsta „Lietuviška“ ir dar tie patys stebukladariai naudojasi privilegijomis ir nemoka mokesčių valstybei? Štai klausimai, į kuriuos turime gauti atsakymus prieš vertindami sprendimą dėl kasos aparatų turguje.

Ir dar. Daugelis teigia, kad kitų šalių turguose nerasime kasos aparatų. Tačiau ar nors kartelį susimastėme kiek juose būna „stebuklų“ kai lenkiška mėsa virsta „vietos ūkininkų“, o mokesčius slepiantis prekybininkai – „ūkininkais“?