Klaipėdoje įsibėgėja vaikų globos namų pertvarka

Klaipėdos miesto savivaldybė perka antrą butą bendruomeniniams vaikų globos namams steigti. Iki liepos mėnesio jame turėtų apsigyventi dar 8 globos namų „Rytas“ auklėtiniai. Kartu mieste siekiama plėtoti ir socialinių globėjų tinklą.

Pirmajame bute, kurį Klaipėdos miesto savivaldybė nupirko už 135 tūkst. eurų, aštuoni vaikai iš globos namų „Rytas“ gyvena jau mėnesį. Vaikai yra įsikūrę 120 kvadratinių metrų ploto būste nedideliame daugiabutyje, čia juos pasikeisdami prižiūri du socialiniai darbuotojai ir keturi padėjėjai. Tokį vaikų perkėlimą iš didelių globos įstaigų į namelius ar butus reglamentuoja Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patvirtintos normos, globos namai „Rytas“ yra įtraukti į pertvarkai atrinktų įstaigų sąrašą. Vaikus įkurdinant bendruomenėje siekiama, kad jų gyvenimo sąlygos būtų kuo panašesnės į tikros šeimos kasdienybę: vaikai dalyvauja ir gaminant valgį, ir tvarkant namus, ir einant apsipirkti, ir kitoje kiekvienai šeimai įprastoje veikloje, mokosi bendrauti su kaimynais.

„Iš viso per šiuos metus Klaipėdoje yra numatyta nupirkti 3 butus, kiekviename jų gyvens po 8 vaikus, tad iš globos namų „Rytas“ išsikraustys 24 auklėtiniai. Tačiau siekdama atsisakyti didelių institucinių globos namų Klaipėda ne tik perka butus, kartu plėtojamas ir socialinių globėjų tinklas. Praėjusią savaitę miesto taryba patvirtino tvarkos aprašą, kuriame apibrėžiamos socialinių globėjų teisės, pareigos, atranka, išmokų dydžiai. Tikimės, kad tai taps nauju postūmiu klaipėdiečiams priimti į savo namus be tėvų globos likusius vaikus“, – sako pirmajame bute įsikūrusius vaikus aplankęs miesto meras Vytautas Grubliauskas.

 Socialinis globėjas – tai atranką ir mokymus praėjęs asmuo, kuris iškilus poreikiui bus pasiruošęs į savo namus priimti be tėvų globos likusį vaiką, kol jam bus surasti nuolatiniai globėjai arba vaiką vėl bus pasirengę auginti biologiniai tėvai. Socialiniams globėjams bus skiriama 285 eurų išmoka už vieną globojamą vaiką per mėnesį,  jei vaikas turės negalią, išmokos dydis sieks 475 eurus. Taip pat numatytos 400 eurų dydžio išmokos gyvenimo sąlygoms vaikui sukurti bei 190 eurų dydžio išmokos vaiko laukimo laikotarpiu. Socialiniams globėjams priklausys ir vaikui išlaikyti skirta 152 eurų dydžio vaiko globos (rūpybos) išmoka pagal Lietuvos Respublikos išmokų vaikams įstatymą. Socialinio globėjo šeimoje gali būti apgyvendinama iki 3 vaikų, jei vaikai iš vienos šeimos, vaikų skaičius neribojamas.

Klaipėdiečiai, norintys tapti socialiniais globėjais, kviečiami kreiptis į Klaipėdos šeimos ir vaiko gerovės centrą.

Šiuo metu Klaipėdos miesto vaikų globos namuose gyvena 107 vaikai, netekę tėvų globos, Sutrikusio vystymosi kūdikių namuose – 20 vaikų iš Klaipėdos miesto.

www.klaipeda.lt

Nuotr. www.klaipeda.lt