Kioskai nebedarkys miesto veido

Klaipėdos liberalai, tesėdami rinkimų į savivaldybių tarybą kampanijos metu klaipėdiečiams duotą žodį, ėmėsi iš esmės spręsti miesto veidą, o ir ramybę drumsčiančių kioskų problemą. Klaipėdos miesto mero pavaduotojas Artūras Šulcas birželio 8 dieną pakvietė į spaudos konferenciją, kurioje kartu su vyriausiuoju miesto dailininku Mindaugu Petruliu bei kitais savivaldybės administracijos specialistais aptarė vis augantį kioskų skaičių augimą uostamiestyje ir numatė šios problemos sprendimo būdus.

Dažnam miestiečiui jau kurį laiką akis bado mieste chaotiškai statomi kioskai, kurių skaičius pastaruoju metu išaugo bene dvigubai. Kioskai, statomi nesilaikant reikalavimų, ne tik darko miesto vaizdą, kelia nemalonią nuostabą miesto svečiams ir turistams, bet ir neretai tampa triukšmadarių ir butelį mėgstančių piliečių rinkimosi vieta. Kioskų daugėja tiek prie prekybos centrų, tiek ir įvairiose kitose miesto vietose – jie statomi tiesiog ant pėsčiųjų takų ar automobilių stovėjimo aikštelėse.

„Supraskime teisingai – ši kova nėra kova su smulkiaisiais verslininkais, noras riboti verslių žmonių galimybę užsidirbti ar neatsižvelgimas į gyventojų lūkesčius bei patogumą. Klaipėdai reikia ūkininkų ir ekologiškos produkcijos turgelių, reikia ir turistams skirtų amatininkų bei suvenyrų kioskelių. Tačiau turime kartu su miestiečiais apsispręsti, ar mus tenkina chaosas, netvarka, triukšmas, ar mes norime, kad mūsų miestas būtų patrauklus ir malonus tiek mums, tiek ir miesto svečiams?“ – savo nuomone dalinosi Klaipėdos miesto administracijos direktorės pavaduotoja, liberalė Alina Velykienė.

„Spraga teisės aktuose sąlygojo chaotišką kioskų bei kitokių prekybos įrenginių atsiradimą viešose Klaipėdos vietose. Šią spragą turime taisyti, juk nenorime, kad, pavyzdžiui, vien Kruizinių laivų terminale šiemet atsirastų keliolika prekybai skirtų statinių, darkančių mūsų miesto vartus. O ką jau bekalbėti apie pietinę miesto dalį, kuri nusėta netvarkingai pastatytais ir aplinkos nepuošiančiais kioskais. Manome, kad smulkūs prekybos objektai viešose vietose gali ir turi būti, tačiau jų pastatymo vieta, išvaizda turi būti derinami nustatyta tvarka, kaip ir kitų objektų statybos atvejais. Norime, kad Klaipėdos plėtra būti darni,“ – konferencijos metu kalbėjo jos iniciatorius,  Klaipėdos miesto mero pavaduotojas Artūras Šulcas.

Siekdama užkirsti kelią neteisėtų kioskų skaičiaus augimui, dar šį mėnesį Klaipėdos miesto savivaldybės taryba keis Prekybos viešose vietose taisykles. Tad birželio 30 dieną įsigaliojus prieš du metus suformuluotoms taisyklėms, apibrėžiančioms viešosios vietos sampratą, uostamiesčio bendrasis vaizdas turėtų pradėti gerėti.

Pagal iki šiol galiojusias taisykles, aikštelės prie didžiųjų prekybos centrų nebebuvo priskirtos viešoms vietoms, tad įvairūs statiniai jose atsirasdavo be savivaldybės leidimo. Naujosios taisyklės užkirs kelią savavališkoms kioskų statyboms bei įpareigos savivaldybės administraciją atsakingiau prižiūrėti viešąją tvarką ir bendrą miesto vaizdą. Visi iki 2011 metų birželio 30 dienos pastatyti statiniai bus tikrinami, ar atitinka saugumo, priešgaisrinės apsaugos, žemės naudojimo ir kitas taisykles. Tad nuo liepos mėnesio Klaipėdoje matysime tik tuos statinius, kurie nedarkys miesto vaizdo ir bus saugūs.