Į rinkimus – ne tik senbuviai

Seimą šiemet vyksiančiuose rinkimuose pasiryžęs šturmuoti margas klaipėdiečių būrys. Jame – ir politikos senbuviai, ir nauji veidai, dar nė karto nebandę prasibrauti į parlamentą. Gali būti, jog po rinkimų pasikeis ir uostamiesčio valdžia, nes seimūno mandato sieks nemažai miesto tarybos narių.

Meras rinkimus ignoruos

Nors rinkimai į Seimą šiemet vyks tik spalį, beveik visos didžiosios partijos jau žino, kas sėkmę bandys pagauti uostamiestyje esančiose vienmandatėse apygardose.

Rytoj Klaipėdą valdančios – Liberalų sąjūdžio partijos uostamiesčio vadovybė galutinai apsispręs, kurie kandidatai su kitais politikais rungsis vienmandatėse apygardose.

Anot šios partijos Klaipėdos skyriaus pirmininko Artūro Šulco, kol kas yra įvardyta, jog savo jėgas uostamiesčio vienmandatėse apygardose turėtų išbandyti pats A.Šulcas, susisiekimo ministras Eligijus Masiulis, Klaipėdos savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina Velykienė ir Klaipėdos mero patarėjas Simonas Gentvilas.

„Tiesą sakant, pats dar neturiu galutinio sprendimo, ar balotiruosiuosi į Seimą. Tačiau jei taip nuspręsiu, o rinkėjai manimi pasitikės, savo sprendimo nekeisiu – trauksiuosi iš Klaipėdos mero pavaduotojo pareigų“, – teigė A.Šulcas.

Tarp pretendentų kovoti vienmandatėse apygardose minimi ir Audrius Vaišvila, Diana Stankaitienė, Rolandas Bražinskas, Julius Radauskas.

„Meras Vytautas Grubliauskas rinkimuose į Seimą tikrai nedalyvaus, jo nebus sąraše“, – užtikrino A.Šulcas.

Paklaustas, kokie partijos siekiai rinkimuose, pašnekovas neslėpė, kad jie – maksimalūs. „Prastas tas kareivis, kuris nenori laimėti visko. Tačiau realiai, manau, į Seimą pateks 2–3 mūsų kandidatai“, – tikslą įvardijo A.Šulcas.

Pasidalijo draugiškai

Socialdemokratai uostamiesčio vienmandates apygardas jau išsidalijo. Danės apygardoje į Seimą bandys prasimušti buvęs Klaipėdos savivaldybės administracijos direktorius Aloyzas Každailevičius, Baltijos – partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkė, miesto tarybos narė Lilija Petraitienė, Marių – parlamentarė Irena Šiaulienė, Pajūrio – Danas Paluckas, partijos Palangos skyriaus pirmininkas.

„Apygardas pasidalijome draugiškai. A.Každailevičius jau turi įdirbį Danės apygardoje, I.Šiaulienė visada kandidatuoja Marių“, – motyvus aiškino L.Petraitienė.

Nemažai klaipėdiečių bus ir partijos kandidatų sąraše daugiamandatėje apygardoje. Į jį turėtų būti įrašyti Valdemaras Anužis, Vytautas Čepas, Vytautas Rinkevičius, Vaidotas Linkus, Violeta Gembutienė.

„Norėtume, kad į Seimą iš Klaipėdos patektų 2–3 socialdemokratai. Juk žinome, kad Klaipėda yra specifinis miestas, čia palaikomi liberalai. Tačiau dirbsime, būsime nuoseklūs, manau, kad galime pasiekti rezultatų“, – vylėsi L.Petraitienė.

Kandidatas – buvęs meras

„Dar anksti kalbėti apie Seimo rinkimus, juk tik sausio pradžia“, – paklaustas, kokius kandidatus vienmandatėse apygardose kels Liberalų ir centro sąjunga, teigė šios partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Rimantas Taraškevičius.

Jau anksčiau buvo paskelbta, kad jis pats rinkimuose į Seimą dalyvaus Danės vienmandatėje apygardoje.

„Tačiau dar nežinia, kaip čia bus. Tarp kitų galimų kandidatų vienmandatėse apygardose yra Vidmantas Plečkaitis, Raimundas Palaitis. Turime ir pakaitinį sąrašėlį“, – dėstė R.Taraškevičius.

Kadangi Liberalų ir centro sąjunga susijungė su Tautos prisikėlimo partija, jai teks užleisti vieną apygardą. Joje Seimo nario mandato sieks dabar parlamente esantis Andrius Burba.

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionys demokratai taip pat dar konkrečiai nežino, už kokius jų kandidatus klaipėdiečiai galės balsuoti.

„Aišku tik tai, kad aš kandidatuosiu Danės apygardoje, o Evaldas Jurkevičius – Baltijos. Sausio 15 d. šaukiame visuotinį partijos skyriaus susirinkimą ir tvirtinsime visus kandidatus“, – teigė konservatorių partijos Klaipėdos skyriaus pirmininkas Naglis Puteikis.

Į Seimą nebenori

Preliminariai dėl kandidatų vienmandatėse apygardose yra apsisprendusi ir Tvarkos ir teisingumo partija.

Rinkėjų palankumo sieks miesto tarybos nariai Natalija Istomina ir Artūras Razbadauskas bei Gediminas Onaitis, privačios bendrovės direktorius.

„Dėl ketvirtojo kandidato dar nesame apsisprendę“, – sakė šios partijos lyderis uostamiestyje A.Razbadauskas.

Ar jie nesijaučia apgaudinėjantys rinkėjų, juk laimėjus rinkimus tektų pasitraukti iš miesto tarybos, į kurią juos delegavo klaipėdiečiai? „Rinkėjų valia apsispręsti. Jei mus ir toliau nori matyti miesto taryboje, Seimo rinkimuose gali nepalaikyti. Nematau čia jokio apgaudinėjimo“, – teigė A.Razbadauskas.

Darbo partija buvo viena pirmųjų, kuri pasitvirtino kandidatus vienmandatėse apygardose. Klaipėdoje jėgas išbandys Šarūnas Navickis, Raimundas Paliukas, Birutė Boreikina ir Irina Novikova.

Kodėl tarp kandidatų nėra Darbo partijos Klaipėdos skyriaus pirmininko Antano Boso? „Į Seimą nebenoriu, aš ten jau buvau. Mano pavardės nebus ir partijos sąraše. Jei norėčiau į Seimą, manau, kad laimėčiau vienmandatėje apygardoje“, – įsitikinęs buvo A.Bosas.

Komentaras

Zenonas Vaigauskas
Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkas

Seimo rinkimų datą savo dekretu turi paskelbti šalies Prezidentė, tačiau ji gana aiški – spalio 14-oji. Kai tik Prezidentė pasirašys dekretą dėl rinkimų dienos, prasidės rinkimų kampanija. Partijos, kandidatai galės pradėti registruotis politinės kampanijos dalyviais. Visi kandidatai savo dokumentus turi pristatyti likus 65 dienoms iki rinkimų. Šiųmečiai rinkimai į Seimą nuo ankstesniųjų neturėtų labai skirtis. Naujiena tik ta, jog juridiniai asmenys nebegalės aukoti partijoms. Pinigais remti kandidatus, partijas galės tik fiziniai asmenys ir ne daugiau nei maždaug 20 tūkst. litų suma. Tačiau pinigus bus galima aukoti tik rinkimų kampanijai į specialią sąskaitą. Kadangi partijos turės mažiau pinigų, galima tikėtis ir nykesnės rinkimų kampanijos. O nuo jos labai priklauso ir rinkėjų aktyvumas. Tačiau svarbiausia, kad rinkėjai pasirinktų teisingai ir nenusiviltų savo pasirinkimu.

 

Šios kadencijos Seimo nariai klaipėdiečiai:

Agnė Bilotaitė

Andrius Burba

Evaldas Jurkevičius

Eligijus Masiulis

Naglis Puteikis

Irena Šiaulienė

Pranas Žeimys

http://klaipeda.diena.lt/naujienos/miestas/i-seima-megins-prasibrauti-ne-tik-uostamiescio-politikai-senbuviai-400716/psl-1