Gyventojų apklausa planuojama rudenį

Ketvirtadienį Klaipėdos miesto taryba turėtų galutinai apsispręsti dėl planuojamos visuotinės gyventojų apklausos, kurios metu būtų sužinota uostamiesčio ir Klaipėdos rajono gyventojų nuomonė dėl įvairių su aplinkosauga susijusių klausimų.

Tokios apklausos idėja kilo kiek anksčiau, nerimstant aistroms dėl bendrovės "Fortum Klaipėda" planuotos statyti ir dabar jau statomos kogeneracinės jėgainės Klaipėdos laisvojoje ekonominėje zonoje ir analogiškų kitų verslininkų planų šalia Dumpių sąvartyno.

Darbo grupės, sudarytos Tarybos sprendimo projektui "Dėl miesto gyventojų apklausos paskelbimo", vadovas, miesto mero pavaduotojas Artūras Šulcas pasakojo, jog grupės darbas ėjosi gana sklandžiai.

Numatyta gyventojų klausti, ar jie pritaria šiukšlių deginimo gamyklų statybai Klaipėdos mieste ir rajone, ar pritartų, kad būtų statomos mediena kūrenamos jėgainės, ar pritaria, kad rinkliava už šiukšles Klaipėdos miesto teritorijoje būtų renkama pagal būsto plotą, ar pritartų, kad Klaipėdos mieste ir rajone būtų vystoma tik žmonių sveikatai ir aplinkai nekenksminga pramonė, kad Klaipėdoje būtų įrengti oro taršą kas valandą matuojantys prietaisai, kurių duomenys būtų skelbiami viešai, ar pritartų, jog viešai būtų skelbiami užterštumo, ligų paplitimo, mirties priežasčių, gyvenimo trukmės žemėlapiai bei statistika.

Taip pat iniciatoriai pasiūlė gyventojų klausti ir to, ar jie pritaria, kad Klaipėda būtų šildoma deginant rūšiuotas atliekas, o ne brangiomis dujomis, taip mažinant mokesčius už šildymą ir rinkliavą už šiukšles, ar pritartų, kad Klaipėdos valdžia mažintų emigraciją skatindama naujų darbo vietų kūrimą vystant pramonę, transportą ir logistiką, paslaugų sektorių bei ar pritaria, kad būtų išplėtota taršos mieste stebėsena, įrengiant daugiau taršos matavimo prietaisų ir skelbiant jų duomenis realiu laiku savivaldybės interneto tinklalapyje.

Nors, A. Šulco teigimu, dėl pačių klausimų darbo grupėje kilo diskusijų, nes ne vienam pasirodė, jog jie parengti neprofesionaliai ir iš karto sufleruoja atsakymus, tačiau jų miesto Taryba keisti negalės. Tokia teisė įstatymais paliekama tik patiems apklausos iniciatoriams.

Tiesa, Taryba galės visiškai laisvai apsispręsti dėl apklausos rengimo būdo ir laiko. Kol kas parengtame projekte numatyta, jog apklausa galėtų vykti rugsėjo 25 dieną.

"Nors buvo pageidavimų apklausą surengti artėjančių Seimo nario rinkimų Klaipėdoje metu, nes esą tik taip būtų įmanoma surinkti reikiamą skaičių apklausos dalyvių, tačiau net ir patys iniciatoriai dabar jau supranta, jog norint surengti išsamią apklausą, laiko iki rinkimų neužtektų, todėl buvo pasirinkta tolimesnė data", – sakė darbo grupės vadovas.

Kadangi norima, jog apklausoje turėtų teisę dalyvauti visi Klaipėdos gyventojai, projekte numatyta, jog ji būtų vykdoma 55 rinkimų apylinkėse, tačiau ir dėl vietos turės apsispręsti Klaipėdos miesto taryba. A. Šulco teigimu, preliminariais paskaičiavimais, jeigu apklausa būtų rengiama visose apylinkėse, ji kainuotų panašiai kaip ir rinkimai – beveik pusę milijono litų, todėl Tarybai teks apsvarstyti visas galimybes. Pasak mero pavaduotojo, galima rinktis ir kitokius apklausos būdus – telefonu, apklausos raštais vaikštant į pasirinktus namus ir panašiai. Renkantis apklausos būdą, atitinkamai galėtų sumažėti ir jai reikalingų lėšų suma.

Anot A. Šulco, dėl apklausos rengimo Taryba turėtų apsispręsti jau šio ketvirtadienio posėdyje. Kituose Tarybos posėdžiuose jau galėtų būti tvirtinama apklausos sąmata.

http://www.ve.lt/naujienos/lietuva/vakaru-lietuva/gyventoju-apklausa-planuojama-rudeni-599028/