Uostamiesčio valdžia bando įtikinti klaipėdiečius, kad jie gali daug ką pakeisti savo mieste. Esą tereikia intensyviai dalyvauti gegužės mėnesį organizuojamoje visuotinėje apklausoje ir valdžia būtinai atsižvelgs į miestiečių nuomonę. Pasak vicemero Artūro Šulco, jei dauguma gyventojų pareikš, jog nebūtina riboti automobilių skaičiaus miesto centre, gali net tekti atšaukti rinkliavą už automobilių stovėjimą.
"Vakarų eksprese" jau rašėme, kad nuo gegužės 2 iki 24 dienos uostamiestyje pirmą kartą bus organizuojama visuotinė gyventojų apklausa, kurioje jų bus prašoma pateikti savo nuomonę šešiais miesto politikams rūpimais klausimais.
Išgirdę klausimus kai kurie žmonės nustebo – esą kodėl valdantiesiems staiga parūpo jų nuomonė, jei sprendimai seniai priimti. Ypač nustebino gerokai pavėluotas klausimas, ar klaipėdiečiai pritaria Suskystintų gamtinių dujų terminalo įrengimui prie Kiaulės Nugaros. Ne ką mažiau stebina ir tai, kodėl dabar klausiama kaip vadinti per Klaipėdą tekančią upę – Dane ar Dange.
Valdantieji neslepia, kad jie nori pasitikrinti, ar teisinga linkme priiminėja sprendimus ir tikina, kad daugelį dalykų dar galima pakeisti. Jų teigimu, anksčiau jie tiesiog neturėjo galimybės atsiklausti gyventojų nuomonės.
"Jau dveji metai siekėme, kad būtų surengta Klaipėdos gyventojų apklausa. Buvo ne vienas bandymas tai daryti per Miesto tarybą, bet vis nesėkmingai. Per metus laiko pasikeitė Vietos savivaldos įstatymas, kuris reglamentuoja, kaip turi būti rengiamos visuotinės apklausos. Ten sakoma, kad aštuonių, arba daugiau negu ketvirčio tarybos narių reikalavimas surengti apklausą yra privalomas ir nediskutuotinas", – kodėl pagaliau pavyko surengti apklausą paaiškino vicemeras Artūras Šulcas.
Pasak jo, klausimus gyventojams suformulavo 8 Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai.
Vicemeras patikino, kad šiai apklausai rengtasi ilgai ir nuosekliai, vyko konsultacijos su mokslininkais, sociologais.
"Mums sociologai paaiškino, kad visų pirma reikia klausti to, ko nežinai. Žmonės šiais laikais yra įtarūs. Jiems atrodo, jei valdžia kažko klausia, reiškia jie kažką nori prasukti arba turi išankstinę nuomonę ir nori tik ją pasitvirtinti. Iš tikrųjų esame atviri ir klausiame tik to, ko nežinome. Dabar populiaru sakyti: "Dauguma klaipėdiečių mano taip…", o juk niekas taip ir nežino daugumos gyventojų valios. Taigi labai svarbu, kad apklausa įvyktų, nes tai yra psichologinis barjeras. Gyventojai turi patikėti, kad valdžia yra jų rankose ir jie nėra visiškas nulis", – kalbėjo A. Šulcas.
Anot jo, valdžia bus laiminga gavusi bet kokį atsakymą. Dar daugiau – netgi žadama, kad į gyventojų nuomonę bus atsižvelgta. Esą jei didžioji dauguma klaipėdiečių pasakys, kad upę tekančią per Klaipėdą norėtų vadinti Dange, valdžiai teks pradėti tam tikras procedūras dėl vardo pakeitimo.
"Pavadinimas "Dangė" buvo vartojamas 700 metų, paskui nesuprantamais motyvais pakeistas. Naujoji karta jau priprato prie Danės pavadinimo, bet diskusijų kyla įvairių. Taigi norime išgirsti ką mano dauguma klaipėdiečių", – kalbėjo vicemeras.
Formaliai Savivaldybės taryba privalo svarstyti apklausai pateiktą klausimą, jei savo nuomonę šiuo klausimu pateikė ne mažiau kaip 15 proc. gyventojų.
Komentuodamas dėl gerokai pavėluotai užduoto klausimo dėl pritarimo įrengti Suskystintų gamtinių dujų terminalą prie Kiaulės Nugaros, A. Šulcas pabrėžė, kad dar ne viskas prarasta.
"Ar apskritai galėjome ką nors padaryti? Kai garvežys važiuoja įsibėgėjančiu greičiu – šokdamas po juo ar tu jį sustabdysi? Tačiau turėti gyventojų nuomonę reikia. Juolab, kad procesas nėra baigtas. Šalia to, kad miesto taryba pritarė poveikio aplinkai vertinimo programai – tai nėra galutinis sprendimas. Po to eina kiti – teritorijų planavimo dokumentai. Taigi jei matytume, kad gyventojai mano, jog to daryti nereikia, tai mus įpareigotų imtis tam tikrų veiksmų", – sakė A. Šulcas.
Taip pat miestiečių bus klausiama, ar jie pritaria giliavandenio uosto statybai jūroje ties Melnrage. Nors pastaruoju metu kaip pagrindinė vieta giliavandenio uosto statyboms nagrinėjamas Būtingės variantas, pasak A. Šulco, pasikeitus šalies valdžiai prisiminta ir senokai siūlyta tokio uosto vieta Melnragėje.
"Matyt yra jėgų, kurios tokį siūlymą stumia. Todėl ir norime atsiklausti gyventojų, ką jie mano. Galbūt šimtas procentų gyventojų sakys: "Taip, mums nereikia pliažo, tegul uostas plečiasi." Tai jų valia. Organizuodami tokias apklausas mes skatiname dialogą", – šypsojosi A. Šulcas.
Vicemeras tikino, kad viskas miestiečių rankose. Esą, jei žmonės intensyviai dalyvaus apklausoje, net gali būti atšaukta rinkliava už automobilių statymą mieste.
"Mieste automobilių skaičius greitai prilygs gyventojų skaičiui. Mašina tampa nebe prabangos preke. Centrinė miesto dalis statyta tais laikais, kai automobilių iš viso nebuvo, tad kad ir ką bedarytume – šioje miesto dalyje ženkliai padidinti automobilių vietų skaičių yra nerealu. Tai mes ir klausiame, ar reikia riboti automobilių skaičių miesto centre. Jei žmonėms atrodo, kad ši rinka gali vystytis stichiškai, nuimame ženklus, naikiname rinkliavą, bet tada tegul niekas nevaikšto ir nesiskundžia, kad jiems automobiliai užstoja išėjimą ir jie nebegali iš namų išeiti. Valdžia žmonių rankose", – kalbėjo A. Šulcas.
Taip pat klaipėdiečiai galės pareikšti savo nuomonę dėl Atgimimo aikštės teritorijos atnaujinimo įrengiant požeminę automobilių stovėjimo aikštelę, bei dėl aukštybinių pastatų Melnragėje statybos.
Žinia, iki šol savivaldybės administracija bylinėjasi su verslininku Sauliumi Trečekausku, kuris nori Melnragėje statyti 130 metrų aukščio dangoraižį. Miesto taryba nepritarė tokio detaliojo plano sprendiniams, o Valstybinė statybų inspekcija davė teigiamą pritarimą, todėl verslininkas uostamiesčio valdžią padavė į teismą.
"Reikia kartais gyvenime pasitikrinti, o gal žmonės nori tokių pastatų prie jūros?", – svarstė A. Šulcas.
Jei pirmoji apklausa pavyks sklandžiai, vicemeras žadėjo atsiklausti gyventojų nuomonės dažniau – bent jau kartą per pusmetį.
Priminsime, kad atsakyti į klausimus bus galima internetu Klaipėdos savivaldybės svetainėje. Tie, kurie neturi namuose interneto, galės juo pasinaudoti Klaipėdos savivaldybės bibliotekos filialuose. Taip pat savo nuomonę bus galima pateikti ir savivaldybės administracijos pastate – Vieno langelio ir elektroninių paslaugų skyriuje.
Apklausoje galės dalyvauti tik Klaipėdos miesto gyventojai. Teigiama, kad ši apklausa – anoniminė.