Geresnės gyvūnų laikymo sąlygos – pirmas žingsnis žengtas

Smėlio dėžės daugiabučių kiemuose seniai virtusios keturkojų tualetais. Kadangi nėra alternatyvos, augintinius vedžiojame parkuose arba tiesiog kiemuose. Toks vaizdelis daugeliui klaipėdiečių iki skausmo pažįstamas. Nors problema egzistuoja ne pirmą dieną, tačiau ryžtingai jos spręstis dar nebuvo imtasi. 

Nebūtume liberalai, jei duotų pažadų netesėtume. Šių metų savivaldos rinkimų programoje Jums žadėjome ir sau vienu iš tikslų kėlėme būtinybę sukurti švarų miestą, užtikrinti sveiką ir saugią aplinką šeimai. Viena mūsų laukiančių užduočių – išspręsti keturkojų vedžiojimo problemą Klaipėdos mieste. Liberalų frakcijai prireikė vos poros mėnesių paruošti ir Klaipėdos miesto tarybos svarstymui pateikti gyvūnų laikymo problemų sprendimų paketą. 

„Inicijavau ilgalaikės programos kūrimą, kuri turėtų sumažinti įtampą Klaipėdos miesto bendruomenėje tarp gyvūnų globėjų ir gyvūnų nemėgstančių bei netgi bijančių žmonių. Šia programa spręsime aibę užleistų problemų, tarp kurių ir gyvūnų laikymo sąlygos, rinkliavos už augintinių laikymą nustatymas bei rinkimas, jų registravimo bei vakcinavimo, tuo pačiu ir beglobių gyvūnų populiacijos mažinimas. Siekiame tolerancijos ir santarvės sprendžiat šias problemas Klaipėdoje,“ – mintimis apie iniciatyvą dalinosi Artūras Šulcas, Klaipėdos miesto mero pavaduotojas bei LR liberalų sąjūdžio Klaipėdos skyriaus pirmininkas, kuris yra vienas iš šios programos autorių. 

Pateiktame planuojamų priemonių pakete yra numatyta prie kai kurių daugiabučių namų įrengti 4-6 kv. m ploto tvorele aptvertas aikšteles gyvūnams vedžioti. Viena iš jų bus įrengta Klaipėdos senamiestyje Jono kalnelio zonoje. Aptvertose aikštelėse turės būti pastatytos šiukšliadėžės, skirtas augintinių ekskrementams išmesti. Aikšteles bus pažymėtos specialiais skiriamaisiais ženklais. Taip pat yra numatyta įsteigti vietą augintinių laidojimui, kad mirusį mylimą gyvūną nebūtinai reikėtų utilizuoti. Klaipėdos miesto tarybai patvirtinus šią programą, bus kuriama speciali schema, kurioje bus numatyta siūloma augintinių kapinių vieta, zonos, skirtos gyvūnams sportuoti ir jiems vedžioti.

„Deklaratyvios sutartys ir tvarkų priėmimas Klaipėdos švaresnės ir saugesnės automatiškai nepadarys. Turime imtis konkrečių priemonių tam pasiekti. Manau, kad kiekvieno miestiečio vaidmuo šiuo atveju yra lemiamas, nes augintinių elgesys priklauso nuo jų šeimininkų požiūrio tiek į aplinką, tiek ir į bendruomenės sveikatą. Turime suprasti, kad tik mes patys galime pakeisti esamą padėtį – turime nustoti teršti miestą augintinių ekskrementais“, – sakė Alina Velykienė, Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja. 

Pasak jos, valdžia gali ir turi sudaryti sąlygas situacijos gerinimui – pavyzdžiui, įrengti šunų vedžiojimo aikšteles ar pastatyti šiukšliadėžes skirtas šunų ekskrementams rinkti, suteikti žmonėms informaciją apie tai, šviesti visuomenę apie galimas liūdnas pasekmes, jei to nedarysime bei skatinti gerą elgesį. „Tačiau jei kiekvienas iš mūsų nesuprasime, kad esame padėties šeimininkai, ir nepakeisime savo elgesio vedžiojant augintinius, toli nepažengsime“, –  įsitikinusi A. Velykienė.   

LR liberalų sąjūdžio inicijuoti augintinių laikymo problemų sprendimai jau susilaukė teigiamos reakcijos. Savivaldybėje ketinama įkurti darbo grupę, kuri tobulins būsimos gyvūnų laikymo programos taisykles, sudarys schemas aikštelių kūrimui ir numatys finansavimą. Dėsime visas pastangas, kad iki rudens ši programa būtų parengta bei patvirtintas jos finansavimas. Mes, Klaipėdos liberalai, esame už švarų miestą, laimingą augintinį bei patenkintą jo šeimininką!