Edgaras Norkus apie tai, kad ir „žaliosios politikos” arimuose reikia sveiko proto

Visi turime teisę kvėpuoti neužterštu oru, gyventi švarioje aplinkoje. Todėl privalome būti darnoje su gamta. Žinodami savo teises, privalome žinoti ir pareigas, kurias būtina vykdyti kaip šalies piliečiams, kaip savo miesto šeimininkams.

Racionalus atliekų tvarkymas, taupių energetinių išteklių naudojimas, švarus miestas, sveika ir saugi aplinka šeimai, miesto plėtra – tai uždaviniai, grindžiami integruotu ir koncepciniu teritorijų planavimu. Liberalų sąjūdis – profesionali ir atsakinga komanda, pasirengusi prisiimti atsakomybę už miesto raidą,  akcentuojant „žaliosios politikos“ būtinybę.

Sakoma, kad savivaldoje nereikia politikos, užtenka tik paprasto „ūkininkavimo“. Tokio primityvaus ūkininkavimo pasekmes šiandien matome visame mieste. Kadaise gerai prižiūrima aplinka garsėjusią Klaipėdą, jau lenkia kiti miestai bei rajonų centrai.

Aktyviai besiplečiant pramonei, dažnai tai buvo daroma mūsų parkų, skverų bei sveikatos sąskaita. Valdžia mielai vardija pastarojo dešimtmečio pramonės, verslo pasiekimus. Tačiau kalbai pasisukus apie atliktus darbus, siekiant amortizuoti pramonės plėtros padarytą žalą, stoja tyla.

Todėl Liberalų sąjūdis teigia:

  • Sprendimai dėl pavojingų objektų statybos ar plėtros bus priimami tik po išsamių galimybių bei rizikos studijų, turint daugumos klaipėdiečių pritarimą.
  • Bus suformuotos teritorijos naujiems miško parkams prie Smiltelės upelio, Danės upės ir kitose vietose mieste pagal Bendrojo plano sprendinius.
  • Bus spartinamas pramonės pasitraukimas iš miesto centro ir Danės upės krantinių. 

Pramonės pasitraukimo iš centro procesas trunka per ilgai. Visi turime kęsti įvairius kvapus, kurie erzina mūsų nosis ir teršia orą. Šio proceso spartinimo būtinybė yra neginčijama. Sakoma, kad medžiai yra miesto „plaučiai“, todėl visi klaipėdiečiai yra ir turėtų būti suinteresuoti naujų teritorijų miško parkams kūrimu. Tokių parkų kūrimas kažkada buvo numatytas bendrajame miesto plane, tačiau iki šiol šie sprendiniai nerealizuoti.

Miestą reikia apšviesti energiją tausojančiomis lempomis. Jos suvartoja keleriopai mažiau elektros energijos bei šviečia iki 10 kartų ilgiau, palyginus su įprastinio apšvietimo lempomis.   

Viešasis sektorius yra vienas stambiausių pirkėjų. Todėl organizuojant viešuosius pirkimus, prioritetą reikia teikti „žaliesiems“ pirkimams. „Žalieji“ pirkimai – tai pirkimai, kurių sąlygose įvedami aplinkosauginiai kriterijai, pvz.: naudoti aplinką tausojančią įrangą, medžiagas, technologijas.

Be viso to, būtina skatinti žmones rūšiuoti atliekas, – tai yra mažiausia, ką galime padaryti. Privalome įsisąmoninti, jog atliekų rūšiavimas yra mūsų pareiga, idant turėtume švarią ir saugią aplinką.

Žmogus savo gerovę kuria ir plėtoja gamtoje, o ne šalia jos, tačiau norint kažką pakeisti, neužtenka vien tik saldžių ir deklaratyvių kalbų. „Žalioji“ politika yra procesas, kurio sėkmę lems suvienytos visų mūsų pastangos.