Klaipėdos liberalai tęsia susitikimus su miesto bendruomene – ketvirtas (iš suplanuotų 21) savaitinių susitikimų Adomo Brako dailės mokykloje buvo skirtas namų renovacijos temai. Pasikalbėti apie renovacijos proceso problemas ir perspektyvas atėjo gyventojai, namų bendrijų pirmininkai, seniūnaičiai. Susitikime dalyvavo LRS narys Simonas Gentvilas, savivaldybės administraciją atstovavo Saulius Budinas, Alina Velykienė bei tiesiogiai su renovacijomis dirbanti Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos specialistė Inga Kubilienė, tai pat Nacionalinės pasyvaus namo asociacijos direktorius Aidas Vaičiulis.
Inga Kubilienė akcentavo, kad savivaldybės lėšomis pirmiausiai yra renovuojami daugiausiai energijos suvartojantys namai. Pasak I. Kubilienės, renovuotuose namuose kaina už šildymą yra perpus mažesnė nei iki renovacijos, tad investuoti į namo renovaciją apsimoka. Specialistė paneigė dažnai girdimą mitą apie renovacijai skiriamos paskolos sąlygas: „Žmonės dažnai galvoja, kad jei jie negalės susimokėti už renovaciją, bankas iš jų atims butą. Tačiau buto įkeisti tikrai nereikia. Tokie mitai yra viena iš dažniausių priežasčių, kodėl stringa namų renovacija – daugiabučių gyventojai bijo įsipareigojimų bankams“.
Diskusijos metu gyventojai atvirai išsakė daug su renovacija susijusių problemų. Kritikuota atliktų darbų kokybė – neužbaigti apdailos darbai, nesidarinėjantys balkonų langai, vos pusmetį atlaikiusios medžiagos ir kt. Kelta perteklinių darbų problema, kuomet pagal parengtą planą renovuojamos sistemos, kurios neseniai buvo pakeistos pačių namo gyventojų lėšomis. Kritikos sulaukė ir teisinė sistema, dėl kurios ne tik stringa renovacijos procesas, bet ir yra absurdiškai skaičiuojami bendrojo naudojimo objektų mokesčiai. Tačiau daugiausia problemų kyla dėl nepakankamo namo gyventojų aktyvumo ir techninės priežiūros klaidų, kai ima nebeatitikti gyventojų pageidavimai ir renovacijos planas: „…į namo gyventojų nuomonę niekas neatsižvelgia – yra pristatomas jau parengtas planas ir tokie klausimai kaip namo spalva ar balkonų įstiklinimas net neaptariami su gyventojais“.
Didelę patirtį renovacijos sprendimuose turintis diskusijos svečias Aidas Vaičiulis šią problemą įvardijo taip: „užsakovas nežino, jog yra užsakovas“. Svečias skatino aktyviau organizuoti tokias diskusijas, skatinti iniciatyvines grupes, domėtis efektyviais sprendimais, neskubėti rinktis pigesnės kainos ir ieškoti kokybės ir kainos balanso.
Diskusiją moderavusi Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Alina Velykienė kalbino kiekvieną diskusijos dalyvį ir džiaugėsi, jog diskusija buvo atvira ir naudinga: „Džiaugiuosi, kad visi atvirai pasisakė. Problemas visada lengviau spręsti, jas identifikavus, tariantis su specialistais bei dalinantis patirtimi“.
LR Seimo narys, liberalų kandidatas į Klaipėdos merus, Simonas Gentvilas apibendrino susitikimą trimis išvadomis: „Pirmiausia, tai pasitikėjimo problema. Reikia kalbėti su gyventojais, kurie bijo įsipareigojimų bankui ar pasisako prieš pačią renovaciją. Šiandien beveik visi argumentai byloja tik už renovaciją. Antra – tai kokybė. Klaipėdoje galėtume rengti mokymus bendrijų lyderiams, kas yra sėkmingai daroma Vilniuje. Trečias dalykas – pačios savivaldybės dalyvavimas. Klaipėdoje 6 iš 10 gyventojų gyvena daugiabučiuose. Savivaldybei būtina padėti gyventojams susitarti tarpusavy. Gyvenimas mieste reikalauja tarpusavio susitarimo ir mes kaip savivaldybė turime padėti šį susitarimą pasiekti didžiausiuose namuose, kur gyventojams vien susitikti yra problema. Mes turime labiau padėti daugiabučių gyventojams spręsti problemas, kad žmonės norėtų gyventi mieste“.
Agnė Mikniūtė