Dainius Urbanavičius. Ar reikalingas Lietuvai ir Klaipėdai liberalizmas?

Liberalizmas įvirtina asmens teises ir laisves – užtikrina gyvenimo sąlygas visiems žmonėms. Tai ir teisė į teisingą bylos nagrinėjimą, ko neturi kaimyniniai Rusijos ir Baltarusijos režimai. Tai ir žodžio laisvė, o „Žurnalistai be sienų“ organizacijos indekse Lietuva užima 23 vietą po Švedijos ir Suomijos. Laisvas žmogus yra svarbiausia vertybė, nes būdamas laisvas jis turi galimybę pats kurti savo gyvenimą ir sukurti jį geresnį, nei valstybės socialinės garantijos. Na ir nusipirkti vyno ne tik 19:19, bet ir 20:02, kiek veikia parduotuvė. Taip, Aurelijus Veryga neliberalus valstietis.

Liberalams valdininkijos reikia tik tiek, kiek užtikrina žmogaus teises ir laisves. Juk valdžia nėra valstybė, valstybės pamatas – laisvi ir lygūs teisėmis piliečiai. EIMIN skaičiavimais 2023 m. verslo prisitaikymo prie valstybės reguliavimo išlaidas sumažino tik 2 iš 44 institucijų – Ekonomikos ir inovacijų ministerija ir Aplinkos ministerija. Kitos, deja, didino verslo naštą.

💶 Ekonomikos laisvė, kurioje vyrauja poreikių ir pasiūlos balansas, noras veikti ir užtikrinti geresnį savo vaikų gyvenimą, privati nuosavybė iš Vakarų, nunešė TSRS planinės ekonomikos stogą ir ne kartą įrodė, kad monopolinės rinkos yra nepotizmo, šantažo bei neteisėtų veiksmų šaltinis. Didesnė konkurencija mažina kainas. Tą akivaizdžiausiai pajutome į telekomunikacijų rinką įžengus Tele2. Taip, rinką reikia reguliuoti nuo kartelinių susitarimų ir neteisėto elgesio, bet palikus daugiau laisvės kurti, gausime daugiau rezultatų.

📈 O kai veikia ekonomikos variklis, tada realiai, o ne pažadais užtikrinamas orus žmogaus gyvenimas, prasmingas mokslas ir sveikatos apsauga visiems. Sudarykime sąlygas veikti – ir patiems bus gerai ir nereikės sriūbauti, kad investuotojai aplenkė Lietuvą.

Liberalizmas palaiko politinę lygybę ir demokratiją, kviečia aktyviai dalyvauti ne tik rinkimuose, kiekvienam piliečiui turėti įtakos savo valstybės procesams, užtikrinant, kad valdžia tarnautų visų piliečių interesams. Liberalai aktyviai dalyvavo priimtoje iniciatyvoje leidžiančioje iki 21-erių sumažinti slenkstį kandidatuoti į Seimą, bei savivaldos rinkimuose balso teisę suteikti ir 16-mečiams. Klaipėdos liberalai kiekvieną trečiadienį kviečia rytinei kavai visus miesto gyventojus ir organizacijas.

Tiesą sakant liberalizmas yra dominuojanti ideologija šių laikų visuomenėje. Be liberalizmo ir be jį puoselėjančių liberalų niekaip. Liberalizmo idėjų darni puokštė sudaryta Džono Loko, Adamo Smito ir kitų, pakeitusių pasaulį iškilių mąstytojų ir praktikų. Ji brandinta šimtmečiais, visų pirma siekiant pakeisti visuomenės gyvenimą geryn, o ne populistiškai laimėti rinkimus pasinaudojant Nemuno vardu.