Kartais atrodo, jog Lietuva nėra įsitraukusi į globalios rinkos ekonomiką, nepriklauso valstybėms pasirašiusioms sutartis dėl laisvos prekybos, neperka jokių energetinių resursų pasaulinėmis kainomis, o Lietuvos politinės partijos yra draugų ir “bičulių”, kaip vienas kitą vadina socialdemokratai, uždari rateliai be jokių esminių ideologinių skirtumų. Liberalo Johno Stiuato Millio ir Karlo Makso pažiūros susiliejo į vieną visumą, kaip dainos Eurovizijos šou. Socialdemokratai savo veiksmais stoja už pasiturinčių sluoksnių interesus, o liberalai – prisimena skurstančią ir mažiau pasiturinčią visuomenės dalį.
Ką gi, kaip sakė Kristus, varguoliams skirta Dangaus karalystė, o turtuoliui ten bus taip pat sunku pralįsti kaip ir kupranugariui pro adatos skylutę. Tiktai kur tada dėsis vidutinė klasė?
Televizijos ekranuose liejasi diskusijos – kaip čia išeina, kad ženkliai krentant pieno supirkimo kainoms iš Lietuvos ūkininkų, pieno produktų kainos Lietuvos parduotuvėse nemažėja. Premjeras bara supirkėjus, ekonomikos analitikai bando paaiškinti, supirkėjai grindžia tai Rusijos sankcijomis ir nenoru mažinti kainas dėl euro įvedimo, nes po to reikės jas kelti, o tai prieštarautų susitarimams. Keista logika. O atsakymas paprastas. Jis Šventame Rašte – godumas. Gi visa našta gula ant ūkininko, kuris už pieną gauna mažiausiai visoje Europos Sąjungoje, ir statistinės vidutinės klasės atstovo, kuris taupo, leidžia vaikus į darželį ar mokyklą, dirba vidutiniškai apmokamame darbe, pečių.
Šių metų spalio mėnesį į Klaipėdos uostą atplauks valstybės pasididžiavimas – laivas saugykla “Independence”, kuris prisišvartuos prie SGD terminalo. Sakoma, kad Lietuva bus energetiškai nepriklausoma. Matyt taip ir bus, tiktai štai koks klausimas. “Gazpromas” sumažino dujų pardavimo kainas Lietuvai apie 20 proc., naftos kainos žemyn ritasi jau kokius pusę metų, biokuro katilai statomi Lietuvos šiluminėse elektrinėse, bet šildymo kainos, nors ir kažkiek mažėja, bet ne taip kaip laukė gyventojai. Gi Lietuvos šilumos tiekėjų asociacija praneša, kad šilumos tiekimo įmonės dujas dabar vėl perka didesnėmis kainomis, nei tai darė vasarą., o “dujų brangimo priežastis – augantis JAV dolerio kursas euro atžvilgiu.”
Jeigu jau taip, tai brangstančio dolerio poveikį dujų kainoms turėtų amortizuoti pinganti nafta, bet kol kas taip nėra. O ir vairuotojai nepajuto benzino kainų sumažėjimo.
O jeigu jau šilumos tiekėjai galvoja, jog vienintelis būdas patikimai mažinti išlaidas šildymui naudojamam kurui ir šildymo kainas – dujų atsisakymas ir visuotinis perėjimas prie vietinio biokuro, tai kur socialdemokratų vyriausybės pozicija? Mažės kainos, gerės gyvenimas paprastesniems žmonėms (vidutinei klasei), daugiau liks gyventi Lietuvoje ar ne taip? Paprasta ekonomika.
Tačiau įdomiausia diskusija, parodanti kaip nusitrynė ribos tarp partijų ir jų ideologijų, kilo dėl PVM lengvatos šildymui panaikinimo.
Finansų ministras Rimantas Šadžius prieš porą savaičių kitų metų biudžeto projektą Vyriausybei pateikė be PVM šildymui lengvatos, o premjeras, LSDP lyderis Algirdas Butkevičius ir jo vadovaujama Vyriausybė tokiam projektui iš pradžių pritarė. Buvo prabilta, jog nepasiturintiems ir pensininkams šildymo kainos bus kompensuojamos, o turtingesni gyventojai moka už kelių šimtų kvadratinių metrų šildymą kaip ir kiti. Ir tai, anot PVM lengvatos priešininkų, yra socialiai neteisinga. Nesu ekonomikos specialistas, bet jeigu jau kilo klausimas apie socialinį teisingumą, tai turtingesniems gyventojams, pagal tradicinę socialdemokratų ideologiją, reikėtų įvesti brangaus nekilnojamo turto, antro būsto ar prabangaus automobilio mokesčius kaip yra kur Danjoje. O į Skandinavijos pavyzdį kažkada orientavosi ir Prezidentė Dalia Grybauskaitė, kuri dabar lyg ir pasisako už PVM lengvatos šildymui naikinimą, bet, matyt, nenorėdama prarasti savo didžiųjų reitingų, tuoj pat priduria, kad šildymo kainos gyventojams neturi didėti. O kaipgi kitaip?
Nes kam tada reikalingas tas SGD terminalas, energetikos jungtys su Lenkija ir Švedija, biokuro katilai ir panašiai, jeigu pasikeitimus piniginėse pajus tik energetines jungtis projektuojančios įmonės ir jų vadovai, PAV rengiančios ekspertų grupės, vamzdynus tiesiančios kompanijos ar panašių verslo sluoksnių atstovai, kurie diskusijoje dėl lengvatinio 9 proc. pridėtinės vertės mokestį (PVM) centralizuotam šildymui naikinamo nedalyvauja .
Vygantas Vareikis