Prieš tapdamas Seimo nariu, penkiolika metų televizijos eteryje viešumu nepaliaujamai kovojau su girtuoklystėmis Lietuvos keliuose.
Atrodo, kas jau kas, bet aš turėčiau abi rankas pakelti už alkoholio branginimą nuo kovo 1 dienos. Vis dėlto taip nėra. Ne vien branginimais ar draudimais galima ir reikia kovoti su alkoholizmu. Anaiptol ne tik branginimas mažina alkoholio vartojimą. Kartais lazda smogia visai kitu galu – gėrimo apimtys dar labiau išauga. Juk yra kontrabanda, keliai į Lenkiją – atviri.
Seimas per pastaruosius metus priėmė ne vieną keistą įstatymą. Pamenu, buvo priimtas nutarimas, toks pusiau skustas, pusiau luptas, kad negalima mašinos salone vežiotis alkoholio. Po to staiga tas nutarimas dingo. Praėjusiais metais uždrausta alkoholio prekyba degalinėse. Ką tai davė, galime diskutuoti ilgai.
Ta mūsų visuomenės dalis, kuri pripažįsta tik virš 8 laipsnių stiprumo alų, ne degalinėse apsiperka…
Mano galva, su alkoholio akcizų kėlimu vėl sudėjome akcentus ne toje vietoje. Iš vienos pusės bandoma sakyti, kad legalus alkoholis nuo pirmos pavasario dienos brangs nedaug. Puslitris gėrimo, kurio stiprumas iki pusdevinto laipsnio, brangs 21 centu, stipresnieji – 74 centais, alus – 9-13 centų. Tad nesistebėkime, kad pirmai laisvai dienai pasitaikius lietuviai puola „kelti“ Lenkijos ar Baltarusijos ekonomikos. Jau nekalbant apie kontrabandinį pilstuką.
Skaičiuojama, kad biudžetas dėl peržiūrėtos akcizų politikos gaus papildomai 18 milijonų eurų. Kamšyti skylėms. Vienoje vietoje užkimš, bet per kitą vietą plauks ir alkoholis, ir rūkalai. Kaip žinom, girtuokliai geria „už pigiai“. O pas mus pigiai nebebus. Bet koks, netgi silpniausias alkoholis, vynas ar alus, tampa prabangos preke, ypač įvertinus vidutinį atlyginimą.
Aš visiškai sutinku, kad iš prekystalių dingtų visokie „surogatiniai“ gėrimai, „makalūzai“ gražiais lietuviškais pavadinimais ir alus virš aštuonių laipsnių stiprumo. Tačiau gerokai pabrangintas puslitris alaus ar taurė vyno nepadės išspręsti kovos su alkoholizmu. Kažkodėl valstiečiai pamiršo, kad dar yra švietimas mokyklose. Kažkodėl jie, tvirtindami 2017 metų biudžetą, nepritarė net tam, kad mokiniai nesišlaistytų po gatves, o galėtų su valstybės parama lankyti įvairius būrelius po pamokų. Nuo čia reikia pradėti.